S Imobilními pacienty pracuji od roku 1999. Za celou svoji praxi jsem prošla mnoha semináři o kterých nemohu říci, že by mě nijak zvlášť obohatily. To se změnilo po absolvování semináře paní Kateřiny Menšíkové. Vedla seminář tak, že jsem si mohla zakusit na vlastní kůži co si imobilní lidé zažívají každý den, procítit si, co se s tělem děje když je upoutané na lůžku. Pro mne do té doby něco, co jsem neměla zažité. Moc děkuji paní Kateřině, za úžasný seminář plný úžasných rad, které používám v praxi do dnes. S velkým vděkem Renata Angerová.

Renata Angerová, Domov seniorů POHODA

Ráda bych poděkovala paní lektorce, Mgr. Kateřině Menšíkové, která v našem zařízení školila Bazální stimulaci – základní i nástavbovou.
Kurz pod jejím vedením byl naprosto úžasný a nadchnul, pro práci s bazální stimulací, všechny účastníky. Nejlepší kurzy jsou zážitkové, kdy si můžeme uvědomit, co který klient cítí a jak mu je, když se nemůže hnout a čeká, až s ním bude někdo pracovat. Toto nám bylo dopřáno a myslím, že spousta z nás neměla ani tušení, že tolik záleží na tom, jak s klientem, který je odkázaný na naši pomoc a péči, zacházíme a manipulujeme. Děkujeme, že jsme mohli být součástí tohoto kurzu a budeme se snažit předávat dále, co jsme se naučili.

Magdaléna Venglářová, Rehabilitace, Domov Vesna

Váš seminář naprosto super. A to je hodně hodně slabé slovo… Bazální stimulace mi celkově změnila přístup nejen k pacientům v nemocnici, ale i k lidem v mém životě…Nevidět člověka v lůžku, jako majetek nemocnice, někoho, kdo musí poslouchat, co mu zdravotníci navrhnou, ale respektovat jeho přání, způsob života, názory, rozhodnutí a zvyky, spolupracovat, spolurozhodovat… K Vašemu teoretickému povídání, jako s kolegyněmi, byly obrovským přínosem praktické ukázky a cvičení, ze kterých jsem mnohem lépe pochopila, a mnohem více si uvědomila, jak se můžou pacienti nepříjemně cítit, v případě určitých způsobů chování zdravotníků… Za sebe mohu říci, že jsem zažila obrovské zvraty ve stavech některých pacientů, u kterých jsme používaly BS… včetně mých rodinných blízkých. Z pacientů mám pocit, že mnohem radši spolupracují a je nám spolu mnohem příjemněji, když vnímají jiný (podle BS) přístup…. Vše v péči jde tak nějak snáz a příjemněji pro obě strany… Byly jsme i připraveny na nutnost určité statečnosti a být připravené na překážky a klacíky, které nám můžou přijít do cesty… Skvělá je možnost spojit se s Vámi a poradit se o možnostech, požádat o radu, názor, pohled… Jsem moc ráda a vděčná, že jsem se takového semináře mohla účastnit… Kéž by co nejvíce lidí, tohle mělo možnost poznat…🍀

Michaela Konečná, ARO, MMN Jilemnice

Slova ,,Bazální stimulace,, jsou dnes velmi často používaná. Když jsem začala pracovat v našem Domově Sluníčko dotek, pohlazení, úsměv, povzbuzení a motivace klienta bylo pro mě naprostou samozřejmostí. Staří lidé jsou šťastní za tyto ,,běžné projevy,,. Když nám zaměstnavatel Domov Sluníčko nabídl absolvování kurzu Bazální stimulace pod vedení Kačky Menšíkové ani jsem netušila jak moc mě ovlivní nejen v profesním , ale také v soukromém životě.

Kurz nebyl hledění do skript , psaní poznámek….ne….tento kurz byl vedený v duchu ,, dámy, lehněte si do postele či na žíněnku a zkuste si jak se cítí klienti. A najednou i obyčejné polohování, se pro nás pracovníky stává alchymií, protože už víme jak se klient cítí. Najednou si mnohem více uvědomujeme jak vjemy jako je hlas, dotek ruky, který naučí a upozorní člověka, že se s ním něco bude dít tzv iniciální dotek jsou důležité. Během hodin strávených na kurzu Kačky Menšíkové jsem se naučila jak správně vedené doteky mohou klientům ulevit od bolesti, od křečovitých stavů a například při koupeli uvolní končetiny tak, že můžeme jakékoli záhyby uvolnit a umýt. Ve skriptech je vše krásně srozumitelně vysvětlené a mnohdy do nich i dodnes nahlédnu. Vzhledem k tomu, že Kačka s BS pracovala, tak měla spoustu příkladů z praxe. Kurzy, kde lektor dokáže odpovědět na otázky z praxe jsou k nezaplacení, protože víme , že školitel je jedním z nás.

Myslím si, že největší odměnou lektora je, když kurz nadchne pracovníky tak, že používají poznatky v praxi a my v Domově Sluníčko s Bazální stimulací pracujeme a za sebe mohu říct, že aktivně a velmi ráda používám BS. Mnoho lidí může argumentovat tím, že na to ,,není čas,,. BS je metoda, která pomáhá lidem a když člověk chce, používá prvky v běžném provoze.

BS můžeme použít také v našem běžném životě. Mám dva vnoučky a zklidňující masáž pomůže děťátkům klidně usnout. Nedávno jsem prodělala parézu pravé strany obličeje a díky BS a každodenní masáže obliče BS jsem se velmi brzy dostala zpět do kondice , protože jsem věděla jak na to :).

Takže jsem šťastná, že vím a umím díky kurzům pomáhat druhým i sobě.

Děkuji Martina Adamcová